poniedziałek, 14 marca 2016

Lipskimi pisankami inspirowane

Szczęśliwy człowiek, który może być dumny ze swych rodzimych tradycji. 
Podlasie jest w nie bardzo bogate. Nie krzyczy kolorami jak łowicka wycinanka, ale urzeka prostotą wzorów, motywów i barw. 

Wiosna idzie już małymi krokami dając o sobie znać, ożywia zaspane drzewa, zieleni trawę i co rusz czaruje, by kiełkowały krokusy, tulipany czy szafirki. 
Ziemia budzi się do życia jak z martwych powstaje Chrystus, którego Misterium i świadectwo Wielkiej Nocy wkrótce przyjdzie przeżywać.

Na terenie Podlasia ciągle żywa jest tradycja pisania pisanek - nieodłącznego symbolu świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Liczną, i wciąż tworzącą, grupę stanowią pisankarki lipskie. Prężnie działające panie zainicjowały powstanie Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Lipsku

(fot. facebook, Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji)

Tradycyjne wzory na jajkach były czarno-białe, farbowane w korze młodej olchy i opiłkach żelaza, nazywano je "czarnymi perłami".

(fot. facebook, Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji)

Tworzy się je, wzniośle brzmiącą, metodą batiku szpilkowego. Wykonanie jest nieskomplikowane, choć wymaga wprawnej ręki - patykiem ze szpilką maczaną w gorącym, pszczelim wosku nakłada się wzór i zanurza się w farbach od najjaśniejszej do najciemniejszej - stopniowo dokładając nowe motywy. Finalnie wygląda to tak: 

(fot. facebook, Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji)

(fot. facebook, Muzeum Lipskiej Pisanki i Tradycji)

Mnie zainspirowały te słoneczka, gwiazdki, palemki, dzierażki, sobacze łapki, jodełki i kłoski. Jako, że wybierałam się do Matki Polki Hybrydowej, która pomysły na paznokcie wciela w życie, to sezon wielkanocny postanowiłam poświętować na paznokciach. 

(fot. facebook, Matka Polka Hybrydowa)

Uli należą się specjalne uznania, bo idealnie odwzorowała lipskie wzornictwo pisankowe. Z pewnością może nosić miano twórczyni ludowej. 

1 komentarz:

  1. Rewelacyjny pomysł na przeniesienie wzoru z pisanki na paznokcie. :)

    OdpowiedzUsuń